drzwi zewnętrzne

Jak wybrać drzwi zewnętrzne do domu?

Budując swój wymarzony dom bardzo często większość z nas zastanawia się, jakie drzwi zewnętrzne wybrać do naszego domu. Jest tak, gdyż propozycji drzwi jest tak wiele. Poza tym drzwi wejściowe to pierwszy element naszego domku, który widzą goście i sąsiedzi. Jednak wygląd drzwi wejściowych to nie najważniejszy i podstawowy element, którym powinniśmy się kierować wybierając drzwi zewnętrzne do domu, są inne znacznie ważniejsze parametry. Jakie?

Otóż zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku dostępne są drzwi zewnętrzne wykonane z różnych materiałów. Oferowane są one w wielu różnych wzorach, kolorach i rodzaju wykończenia. Oczywiście wybór tych elementów to kwestia gustu każdego z nas. Ogólna zasada jest taka, że drzwi zewnętrzne powinny po prostu pasować do stylu wykończenia domu. Są jeszcze parametry, które zapewnią odpowiednie bezpieczeństwo, komfort cieplny, jak również wygodne korzystanie z drzwi zewnętrznych.
Wybierając takie drzwi zewnętrzne do domu możemy również zdecydować się na drzwi o podwyższonej odporności na włamania. Otóż owych drzwi mamy do wyboru kilka klas, od A do C, przy czym drzwi C są najbardziej bezpieczne. Takie drzwi antywłamaniowe mają specjalną konstrukcję, nie tylko samego skrzydła, ale wszystkich elementów, która utrudnia sforsowanie ich przez włamywaczy.
drzwi antywłamaniowe
Źródło: pixabay.com
Jakie wymiary drzwi zewnętrznych? Otóż wymiary drzwi wejściowych do domu określają, jasno określone przepisy. Zgodnie z tymi przepisami drzwi wejściowe do domów i mieszkań powinny mieć w świetle ościeżnicy 0,9 m szerokości i 2 m wysokości. Oczywiście jeżeli chcemy większe drzwi to nic nie szkodzi nam na przeszkodzie, aby zamontować większe drzwi. By jednak wybrać odpowiednie drzwi, najlepiej jest dokładnie wymierzyć otwór drzwi i podać wymiary sprzedawcy.
Następną kwestią wybierając drzwi zewnętrzne jest to, w którym kierunku się otwierają. Na samym początku warto jest określić, czy chcemy zamontować drzwi otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz. Drzwi, które będą otwierały się na zewnątrz, nie będą zajmowały nam miejsca w korytarzu. Nie musimy się również przejmować silnym wiatrem, gdyż podczas wichury drzwi tego typu zostaną dociśnięte do framugi i nie grozi im wyrwanie. Jednak już otwieranie ich podczas porywistego wiatru będzie pewnym wyzwaniem. Jeżeli zdecydujemy się na drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz to musimy zaplanować szerszy podest na ganku, tak żeby można było je wygodnie otworzyć. W sytuacji, gdy nie mamy zbyt wiele miejsca na zewnątrz, możemy zdecydować się na drzwi otwierane do środka. Takie skrzydła dobrze sprawdzą się także, jeżeli mamy przestronny korytarz.
Drzwi zewnętrzne prawe, czy lewe? Wybierając drzwi wejściowe do domu musimy również określić, czy chcemy mieć skrzydło lewe, czy prawe. Jak to rozpoznać? Musimy stanąć po tej stronie drzwi, po której widać zawiasy. Jeśli zawiasy są po lewej stronie, drzwi są określone jako lewe. Analogicznie jeżeli zawiasy są po prawej stronie, drzwi określane są jako prawe. Taki wybór drzwi prawych, czy lewych zależy w dużej mierze od rozplanowania i aranżacji przestrzeni. Najlepiej jest jednak zastanowić się, które drzwi będą najmniej przeszkadzały przy otwieraniu.
Drzwi zewnętrzne do domu muszą być koniecznie energooszczędne. Dlaczego? Dlatego, że przez drzwi „ucieka” znacznie więcej ciepła niż przez ścianę. Producenci oferują coraz więcej modeli drzwi energooszczędnych, stosując w nich nowoczesne rozwiązania techniczne oraz materiały zapewniające coraz lepszą izolację techniczną drzwi. Ważne jest to, abyśmy wiedzieli, że każde drzwi zewnętrzne muszą spełniać określone parametry izolacyjne. I tak oto współczynnik przenikania drzwi zewnętrznych nie może wynosić więcej niż 1,7 W (m2K), a od stycznia 2017 roku, 1,5 W (m2K), tak więc już standardowe drzwi zapewniają nam skuteczną ochronę przed stratami ciepła.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa