styl rustykalny

Jak urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym?

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że urządzanie mieszkania to nie lada wyzwanie. Wystrój wiele mówi o domownikach, ich zwyczajach i charakterach. Dlatego naprawdę warto jest poznać style urządzania mieszkania i wybrać z nich to, co nam się podoba najbardziej. Tych styli urządzania mieszkania jest naprawdę sporo, dlatego nie sposób je wszystkie wymienić i opisać. Z tego też względu, ja w tym artykule postanowiłam jedynie opisać to, jak takie mieszkanie urządzić w stylu rustykalnym.

Tak więc styl rustykalny jest idealny dla wszystkich, którym marzy się wiejska sielanka, nawet w centrach miast. Owy styl zwykle utożsamiamy ze staropolskim dworkiem czy też chatą za lasem. Właśnie taki obraz kojarzy nam się z przytulnością i ciepłem domowego ogniska. Jednak współczesne aranżacje w stylu rustykalnym mogą być jednocześnie bardzo nowoczesne, gdyż sama koncepcja wykorzystywania naturalnych materiałów, daje naprawdę ogromne pole do popisu. Owe określenie „styl rustykalny” zawdzięcza swój obecny kształt słowu „rustic”, co oznacza oczywiście „wiejski” bądź też „swojski”. Jak zatem urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym? W tym artykule postaram się w pełni odpowiedzieć na to pytanie.Taki styl rustykalny odznacza się ciepłą paletą barw, w którym dominującymi kolorami są delikatne zielenie, subtelne błękity i róże. Natomiast wszystkie pozostałe kolory dopasowane są w pastelowych odcieniach. Tak lekkie tło pozwala wybić się na pierwszy plan prawdziwemu skarbowi rustykalnych wnętrz, czyli drewnianym meblom. Jeżeli natomiast chodzi o wzornictwo, to dominują tutaj wszelkie elementy kojarzone z wzornictwem ludowym. Dlatego też w stylu rustykalnym dość często stosowane są kolorowe pasy, czy krata, jak również wyszywane ręcznie obrusy i serwety. W tym stylu nie brakuje także roślinności, wnętrza przyozdobione są najczęściej licznymi kwiatami doniczkowymi. Dlatego jeżeli chcemy urządzić swoje mieszkanie w stylu rustykalnym, to powinniśmy trzymać się kilku prostych zasad, które są charakterystyczne dla tego stylu. Jakich?

Przede wszystkim meble z drewna. Jest to chyba najbardziej charakterystyczna cecha stylu rustykalnego. Najlepiej, jeśli oczywiście meble wykonane są z litego drewna. Warto jest też przyozdobić je kolorowymi drobiazgami.

styl rustykalny
Źródło: pixabay.com

Jeśli chodzi natomiast o kuchnię, to tutaj oczywiście również powinny znaleźć się drewniane szafki i półki. Idealnym rozwiązaniem jest zakup kredensu, który jest mocnym, rustykalnym akcentem. Istotny jest również zlew, powinien być biały i wykonany z ceramiki. Doskonałym uzupełnieniem kuchennych sprzętów są inne ceramiczne przedmioty, na przykład stylizowany czajnik lub pojemniki na cukier, kawę, mąkę itp. Jeśli chodzi o zastawę stołową, to doskonale pasować będą kolorowe talerze, przykładowo z wzorem kwiatowym.

W salonie również zainwestujmy w drewniane meble. Jeśli chodzi o sofy i fotele, to powinny być one obite miękkim materiałem, na przykład o wzorze kwiatowym lub w paski. Ważne oczywiście, aby wzory te były delikatne, pastelowe. Cechą charakterystyczną dla rustykalizmu jest żeliwny piec kaflowy. Oczywiście, jeśli nie chcemy aby we wnętrzu naszego mieszkania czy domu znalazł się taki „gadżet”, możemy spokojnie wybrać inną alternatywę, przykładowo kominek. Nie powinien być on przy tym zbyt nowoczesny. Możemy pokusić się o poszukanie kominka ze stylizowanymi drzwiczkami. Dzięki temu zwiększymy klimat i spójność stylu w naszej nieruchomości.

W sypialni naszego mieszkania lub domu doskonale sprawdzi się prosta, drewniana szafa i toaletka. Ważne, aby meble nie były wizualnie ciężkie i nie dominowały nad pomieszczeniem. Możemy także pokusić się o drewniane półeczki, na których poustawiamy kwiaty i ulubione ozdoby. W oknach natomiast możemy zawiesić pastelowe zasłony. Jeśli chcielibyśmy położyć w naszej sypialni dywan, to warto zdecydować się na taki, który nie będzie przykuwał uwagi. Najlepszym wyborem jest niewielki, jasny dywanik. Powinien być on raczej typu wykładzinowego. Z pewnością miękkie, puchate dywany nie są charakterystyczne dla tego stylu.

Podsumowując powyższy artykuł to po powyższym opisie widzimy, że styl rustykalny ma swój niepowtarzalny, nieco bajkowy lub może nawet wiejski klimat. Reprezentuje on prostotę i obrazuje piękno mebli stworzonych przy użyciu rąk człowieka, nie fabrycznych maszyn. Z pewnością nie przypadnie on do gustu osobom ceniącym sobie nowoczesność, minimalizm i prostotę. Rustykalne wnętrza sprzyjają relaksowi, wprawiają domowników w sielankowy nastrój.

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa