Rolety rzymskie, czy zasłony?

Roleta rzymska bądź firana rzymska bardzo dobrze sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Jest to stylowa dekoracja okna, która sprawdzi się niezależnie od stylu wnętrza.

Rolety rzymskie, jeżeli chodzi o dekorację okien, są bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnych firan oraz zasłon. Można powiedzieć, że roleta rzymska jest zasłoną z tą różnicą, że jest podnoszona za pomocą specjalnego mechanizmu sterowanego łańcuszkiem. Uniesiona układa się w poziome zakładki bądź też „fałdki”. W zależności od konstrukcji rolety oraz rodzaju tkaniny możemy uzyskać inny efekt. W ten sposób powstaje ciekawy efekt, a zatem mamy oryginalną dekorację. Rolety i firanki rzymskie są łatwe w obsłudze, tak jak tradycyjne zasłony możemy je zdjąć oraz wyprać. Taką roletę bez problemu możemy wykonać samemu, jedyne czego potrzebujemy to podstawowe umiejętności krawieckie.

rolety rzymskie
źródło: restorationhardware.com

Jakie tkaniny na rolety rzymskie wybrać?

Rolety rzymskie są coraz częściej wybierane zamiast zasłon, a to przede wszystkim dlatego, że „wpuszczają” do wnętrza nieco elegancji i oryginalności, przy czym bez problemu osłaniają okna przed słońcem. Te, które pełnią funkcję przyciemniające wykonane są z tkanin nieprzepuszczających światła. Te, które wykonane są z cienkich przezroczystych materiałów, będą służyły bardziej służyć jako dekoracja zamiast typowych dekoracji. Rolety takie mogą być wykonane np. z tiulu, czy lnu. Do takich rolet nie poleca się kupować materiałów grubych i sztywnych jak tkaniny obiciowe.

Czy takie rolety sprawdzą się wszędzie?

Takie rolety najlepiej wyglądaną na niezbyt szerokich oknach – mniej niż 2 metry szerokości. Na większych zazwyczaj brzydko się układają. Co do pomieszczenia możemy je zastosować w salonie, sypialni, kuchni, łazience, czy nawet w pokoju dziecięcym. Pamiętajcie jednak aby dobrać odpowiedni materiał do danego pomieszczenia i że na takich roletach łatwo osadza się kurz, a więc lepiej nie stosować ich w pokojach alergików.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa