oświetlenie LED mity

Prawdy i mity oświetlenie LED

Oświetlenie ledowe jest bezpieczna dla wzroku, jednak by tak było, musimy spełniać określone warunki oraz wymagania techniczne. Sprawdźcie, z jakimi mitami odnośnie oświetlenia LED się spotkaliście.

Ryzyko uszkodzenia siatkówki światłem niebieskim – MIT

oświetlenie LED mity
źródło: pixabay,com

Jeden z najpopularniejszych mitów, który jednocześnie zniechęca wiele osób do zamontowania oświetlenia ledowego. Jest to mitem, że niebieskie światło może uszkodzić siatkówkę, ponieważ promieniowanie niebieskie wchodzi także w skład zarówno światła dziennego, jak i światła, które wytwarzane jest sztucznie. Światło niebieskie jest niezbędne do życia, jego celem jest regulacja zegara biologicznego i zachodzących w organizmie człowieka procesów.

Światło niebieskie, które emitowane jest przez sztuczne oświetlenie, jest tak naprawdę niezbędne dla nas, ponieważ coraz więcej czasu spędzamy w pomieszczeniu, a nie na zewnątrz.

Wszystkie ledy uszkadzają wzrok – MIT

oświetlenie led mity
źródło: pixabay.com

Negatywny wpływ oświetlenia ledowego możemy dostrzec jedynie wtedy, gdy producent nie wykonał go zgodnie z normami technicznymi, które odnosiły się do bezpieczeństwa fotobiologicznego.

Jeżeli lampa została wykonana zgodnie z tymi normami technicznymi, to nasz wzrok chroniony jest przed jaskrawością (luminacją) oraz nadmierną ekspozycją na światło niebieskie. W naszym kraju są pewne regulacje prawne, które nakładają na producentów obowiązek spełniania pewnych norm.

Producent ma znaczenie – PRAWDA

ledy prawda
źródło: pixabay.com

W sklepach znaleźć możemy lampy różnego pochodzenia. Na rynku znajdują się lampy, które bardzo często pochodzą z zagranicznego rynku od nieznanych producentów. Dlatego też warto dokładnie sprawdzić producenta oświetlenia LED, a następnie dokładnie obejrzeć produkt. W przypadku zakupu oświetlenia stacjonarnie warto poprosić sprzedawcę, by zaświecił kilka różnych modeli, dzięki czemu będziemy mogli rozpoznać, czy wysoka jaskrawość spowodowana jest złą konstrukcją układu optycznego, czy nawet jej brakiem.

Jakość oraz bezpieczeństwo optyczne oświetlenia są bardzo ważne dla naszego zdrowia, samopoczucia oraz wydajności pracy. Dlatego też tak ważne jest, by zwrócić uwagę na opinie o producencie oświetlenia LED, a także samej żarówce, lampie, czy też taśmie LED.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa