Jak posprzątać po remoncie? Domowe sposoby na szybkie porządki

Z reguły, gdy tylko wspomnimy o remoncie mamy od razu gęsią skórkę. Jeszcze go nie zaczynamy, ale już wiemy, że będzie bardzo ciężko. Oczywiście remont, jak remont, lecz posprzątanie po nim to jedna wielka masakra. Ten kurz obecny wszędzie, czekający w każdym zakamarku. I tylko jedna myśl na pewno zostaniemy same z tymi wszystkimi porządkami. Mając to na uwadze to w tym artykule przedstawię pokrótce kilka porad, które mogą nam pomóc z uporaniem się z tym nieprzyjemnym obowiązkiem, jakim jest sprzątanie po remoncie.

Porządki przed remontem

Na samym początku, by sprzątanie było łatwiejsze dobrze jest wcześniej zabezpieczyć meble, ramy okienne, różnego rodzaju urządzenia AGD, a nawet podłogę. Do tego śmiało możemy użyć foli malarskiej, która jest dostępna w każdym markecie budowlanym. Pamiętajmy, żeby pomieszczenia, które nie będą remontowane dobrze zamknąć i uszczelnić.
Jeśli planujemy kładzenie gładzi, pamiętajmy o tym, że podczas takiego remontu kurz wejdzie wszędzie. Dlatego to co mamy na szafkach i wewnątrz nich pakujemy do plastikowych toreb lub worków i szczelnie zaklejamy. Dzięki temu unikniemy jeszcze większego bałaganu.

Jak posprzątać po remoncie

Zawsze, ale to zawsze sprzątanie zaczynamy „od góry do dołu”. W praktyce wygląda to tak, że zaczynamy sprzątać od najwyższych partii, a następnie przechodzimy do najniższych, aż do podłogi. Rozpoczynamy oczywiście od odkurzania sufitu, możemy zrobić to przy pomocy mopa z suchym wkładem. Następnie myjemy lampy. Ściany również powinniśmy odkurzyć lub przetrzeć suchym mopem, tak jak w przypadku sufitu. Później myjemy meble, okna, a na samym końcu podłogi.
Źródło: pixabay.com
Źródło: pixabay.com
Jednak (moim zdaniem) zanim zaczniemy sprzątać od góry do dołu, to najpierw odkurzmy podłogę specjalnym odkurzaczem przemysłowym do odkurzania pyłów poremontowych. W przeciwnym razie pył zmieni się w trudne do usunięcia błoto, kurz znów osiądzie na ścianie i suficie, a to przysporzy nam nie potrzebnej pracy. Zaczynając sprzątać wcześniej dobieramy sobie środki i sprzęt potrzebny do sprzątania.  Warto jest zaopatrzyć się w różnego rodzaju końcówki, dzięki temu np. nie podrapiemy drewnianej podłogi. I tak oto końcówki z włosiem zapobiegają wzbijaniu się kurzu w powietrze, a końcówki szczelinowe pomogą się pozbyć kurzu i pyłu z różnego rodzaju zakamarków. Jeśli w sąsiadujących pokojach mamy dywany, warto je przeprać specjalnym odkurzaczem, takim jak na poniższym zdjęciu.
Natomiast do zamiatania posadzek używajmy szczotek i mopów przeznaczonych do konkretnego rodzaju powierzchni. Jeżeli już pozbyliśmy się kurzu, pyłu i innych zabrudzeń ze wszystkich powierzchni to teraz warto przyjrzeć się także innym elementom, które były mniej narażone na zabrudzenia. Otóż nawet elementy, które były już wcześniej zabezpieczone, takie jak: ramy okienne, listwy podłogowe, mogą się zabrudzić i wymagać doczyszczenia.
W doczyszczaniu delikatnych powierzchni, takich jak np.: meble, może nam pomóc mikro aktywna ścierka, którą możemy na sucho pozbyć się kurzu z mebli, klamek, kontaktów, wyłączników światła itd.

Jak umyć podłogę po remoncie?

To ogromny problem, bo ile razy byśmy jej nie myli, to wciąż widać kurz. Z domowych sposobów wręcz idealnych do w miarę szybkiego umycia podłogi po remoncie jest umycie jej gorącą wodą z dodatkiem octu (na 5 litrów wody dodajemy dwie łyżki octu). Do tego zadania niezbędny będzie niezawodny mop do mycia podłogi.
sprzątanie po remoncie
źródło: pixabay.com
Powyższy artykuł mówi o tym, że sprzątanie po remoncie wcale nie musi być takie straszne. Wystarczy tylko dobrze zaplanować owe sprzątanie, przestrzegać kilku prostych zasad oraz dobrać odpowiednie środki czystości i sprzęty. To wszystko sprawi, że nasze sprzątanie będzie przebiegać szybko, sprawnie i efektownie.

Zapisz

Zapisz

One thought on “Jak posprzątać po remoncie? Domowe sposoby na szybkie porządki

  1. sprzątanie po remoncie 8 listopada 2016 at 12:10

    Interesujący artykuł, ale moze czasem warto zaufać fachowcom. Ja po swoim remoncie wychodziłem z siebie, szczególnie ten wszechobecny pył z gładzi. Skontaktowałem się ze specjalistyczną firmą i mi pomogli. Polecam

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa