oświetlenie pokoju dziecka

Porady, które mogą Ci się przydać – oświetlenie pokoju dziecka

Urządzając pokój dziecka, rodzice największą uwagę zwracają na kolor ścian, meble, czy wybór odpowiednich dodatków, a często planując pokój dziecka, zapominamy o tym, by odpowiednio oświetlić pokój dziecka.

Dla dziecka jego pokój jest najważniejszym pomieszczeniem w domu, bo to właśnie tam spędza wiele godzin. Jest to pokój, gdzie dziecko śpi, bawi się, uczy i odpoczywa, a więc oświetlenie powinno być dostosowane do tych wszystkich jego potrzeb. Oświetlając i urządzając pokój, powinniśmy także uwzględnić jego wiek. Jest jednak kilka ogólnych zasad, które pomogą Wam urządzić pokój dziecka:

  • Kolor ścian i mebli powinien być ciepły – taki, który będzie uspokajał i jednocześnie stwarzał poczucie bezpieczeństwa
  • Meble i podłoga powinny być wykonane z materiałów, które są łatwe do czyszczenia
  • Warto sprawić, że strefa do spania, czytania i zabawy były oddzielone
  • Do każdej strefy, warto wybrać odpowiednie oświetlenie oraz barwę światła

Jak dobrze wiecie dzieci szybko rosną, a wraz z tym zmieniają się ich potrzeby. Nie martwcie się, że z każdymi urodzinami waszego dziecka będziecie musieli zmieniać oświetlenie i urządzać inaczej pokój. Wraz z większym zapotrzebowaniem, będziecie modyfikować pokój waszego dziecka. Jednak to pierwszy etap rozmieszczenia oświetlenia jest najważniejszy, jak to zrobić?

  • Wybieramy takie oświetlenie centralne, czyli np. oprawę LED, która nie będzie powodowała efektu olśnienia. Do tego celu najlepiej wybrać lampę, w których źródło światła jest niewidoczne. Warto także wybrać takę oświetlenie, w którym będziemy mogli regulować jasność światła w zależności od naszych potrzeb.
  • Ważnym elementem jest oświetlenie nocne, które powinno być dostosowane do wieku dziecka. Nie tylko ze względu na dzieci, które boja się ciemności, ale takie oświetlenie warto zastosować także, aby dziecko, które w nocy chce wstać bez problemu, mogło poruszać się po pokoju. Jako takie oświetlenie możemy zastosować kinkiet z czujnikiem ruchu, halogeny, czy profile LED montowane przy dolnej listwie tak, aby wskazywały drogę do wyjścia, może to być także lampka nocna, która sprawdzi się także w przypadku dzieci, które boją się ciemności.
oświetlenie pokoju
źródło: pixabay.com
  • W pokoju przedszkolaka i małego ucznia nie może także zabraknąć biurka, które będzie wyposażone w odpowiednią lampkę ze światłem punktowym. W przypadku osób praworęcznych lampka powinna być umieszczona z lewej strony, a dla leworęcznych z prawej. Spowoduje to, że podczas pisania nie będzie powstawał cień, który utrudniałby pisanie, czy czytanie.
  • Jeżeli planujecie w pokoju dziecka telewizor, czy komputer nie możecie zapomnieć, że także one powinny być specjalnie oświetlone. W tym celu wystarczy zamontować niewielkie kinkiety umieszczone na ścianie. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieoświetlone bądź źle oświetlone monitory i telewizory jeszcze bardziej niszczą wzrok.
  • Do oświetlenia pokoju dziecka warto wybrać barwę ciepłą, ponieważ jest ona znacznie przyjemniejsza w odbiorze, jedynie do oświetlenia biurka warto wybrać oprawy Led barwie zimnej, która pozwoli się bardziej skupić waszym dzieciom.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa