Jak oświetlić dom przed Świętami Bożego Narodzenia?

Już za kilka tygodni u nas Święta Bożego Narodzenia. Czas ten nieodłącznie kojarzy mi się z wigilijnymi, potrawami, makowcem, kolędami, choinką i oczywiście z oświetleniem świątecznym domu. Otóż oświetlenie domu to jeden z podstawowych elementów przygotowań do Bożego Narodzenia. Jakie lampki świąteczne wybrać? Gdzie je rozwiesić, aby cieszyły nasze oczy i przywoływały świąteczną atmosferę? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na te pytania.

Jak oświetlić dom?

Na początek zacznijmy oczywiście od oświetlenia domu. Nasz domek będzie wyglądał, jak skąpany w świetle, gdy oświetlenie zamontowane w podbitce uzupełnimy o świąteczne lampki. Świąteczne lampki zwieszające się z okapu niczym lodowe sople będą wyglądały zachwycająco. Otóż oprawy wpuszczone w podsufitkę są niemal niewidoczne, dyskretne. Jest tak ponieważ mają one znaczenie funkcjonalne. Natomiast iluminacje świąteczne służą tylko i wyłącznie do dekoracji. Należy jednak pamiętać, że świetlne dekoracje zewnętrzne muszą mieć stopień ochrony nie mniejszy niż IP 44, przy czym pierwsza z cyfr oznacza szczelność opraw, druga zaś informuje o wodoszczelności.

Oświetlenie elewacji

Dobrym pomysłem jest też umieszczenie dekoracji świątecznej na innych wystających elementach elewacji. Elementy te to, np. kolumny, na których wspiera się daszek nad wejściem lub na parapecie. Jeśli jednak zdecydujemy się zainstalować na parapecie to znacznie lepiej wyglądają, jako część większej kompozycji. Na przykład wplecione w doniczkę ze świątecznym stroikiem ze świerku. Takie dekoracje nie dają może zbyt wiele światła, ale podkreślają wyjątkowość okiennej aranżacji. Pamiętajmy o tym, iż oświetlenie zewnętrzne powinno być lepiej izolowane niż zwykłe lampki choinkowe, a oprawki wykonane z gumy. Jeśli chodzi o lampki przeznaczone do zewnętrznej dekoracji domu powinny być również niepalne, a na ich opakowaniu muszą być polskie napisy zawierające informacje o importerze, napięciu, poborze mocy itp.
Źródło: pixabay.com
Źródło: pixabay.com

Łańcuchy z diodami LED

Dekorując nasz domek śmiało można wykorzystać popularne po dziś dzień łańcuchy z małych lampek bądź też zdobywające coraz większą popularność na rynku ozdoby, w których wykorzystano diody LED. Takie diody LED są energooszczędne i długowieczne. Dają też ciepłe lub zimne światło, o wysokim wskaźniku oddawania barw. Mogłoby się wydawać, że wykonanie dekoracji świątecznych to łatwa sprawa, ale tak nie jest. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie łatwe, ponieważ wymaga od nas odrobinę zmysłu artystycznego i zachowania umiaru w stosowaniu ozdób. Dlatego też nie wskazane jest stosowanie więcej niż dwóch barw, aby nie stworzyć wrażenia przesytu i przeładowania. Dodatkowo takimi światłami można sterować poprzez wprowadzenie efektów specjalnych migotania lub przygasania dekoracji.

Kurtyny świetlne

Całkiem ciekawe i niebanalne efekty tworzą także kurtyny świetlne lub nitki wyposażone w diody, które dają wrażenie ciągłej smugi światła. W obecnych czasach w sklepach możemy znaleźć bardzo dużo różnych kształtów takich dekoracji świetlnych. Są wśród nich m.in., świecące gwiazdy, choinki, renifery i inne świąteczne motywy. Wszystkie te dekoracje dobrane z umiarem, sprawią, że nasz dom zmieni się w prawdziwe dzieło sztuki.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa