ogrzewanie

Ogrzewanie podłogowe, czy tradycyjne grzejniki?

Każdy z nas kto w dzisiejszych czasach buduje dom to prędzej czy później musi podjąć decyzję, czy wybrać ogrzewanie podłogowe, czy może tradycyjne grzejniki. Dokonując takiego wyboru przede wszystkim musimy uwzględnić m.in., koszty ogrzewania, komfort cieplny, wydajność oraz regulację i trwałość. Mając to wszystko na uwadze, krótko scharakteryzuję oba rozwiązania instalacji grzewczej w domu. Mam nadzieję, że dzięki temu łatwiej nam będzie podjąć decyzję.

Ogrzewanie podłogowe, czy tradycyjne?
Na początek zajmijmy się kosztami ogrzewania. I tak oto, ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Do zasilenia takiego ogrzewania wystarczy tylko i wyłącznie woda grzewcza, która ma temperaturę około 40 stopni Celsjusza, maksymalnie może ona wynosić 60 stopni Celsjusza. Taka niska temperatura wody grzewczej powoduje, iż jest to świetny sposób ogrzewania pompą ciepła, kotłem kondensacyjnym bądź kolektorami słonecznymi. Otóż ogrzewanie podłogowe zapewnia najwyższą sprawność źródła ciepła, co tym samym idzie w parze z niskimi kosztami ogrzewania. Taka powierzchnia „grzejnika” podłogowego, a także sposób oddawania ciepła pozwala na obniżenie temperatury o 1 stopień do 2 stopni Celsjusza bez żadnego pogorszenia komfortu cieplnego. Rozwiązanie to zapewnia oszczędność energii na poziomie od 6 do 12 % w ciągu całego roku. Jeśli natomiast chodzi o tradycyjne grzejniki to najczęściej dobierane są dla temperatury wody grzewczej na ich zasilaniu wynoszącej około 70 %. To sprawia, że wówczas takie grzejniki są stosunkowo małych rozmiarów. Współpracują one także z pompą ciepła, kotłem kondensacyjnym, dzięki temu ich sprawność będzie niższa niż przy niskotemperaturowym ogrzewaniu podłogowym. Takie grzejniki mogą też pracować przy niskiej temperaturze wody grzewczej. Jednak wiąże się to z tym, że im niższa temperatura wody grzewczej, tym grzejnik musi być większy, albo trzeba będzie zastosować kilka grzejników w danym pomieszczeniu, co znacznie podniesie koszty inwestycyjne.
Źródło: www.pixabay.com
A jaki jest komfort cieplny w ogrzewaniu podłogowym w porównaniu do tradycyjnych grzejników?
Otóż w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym rozkład temperatury jest zbliżony do idealnego, czyli takiego optymalnego dla komfortu człowieka. Taka temperatura podłogi jest równomierna na całej powierzchni i absolutnie nie przekracza od 26 stopni do 29 stopni Celsjusza w pomieszczeniach, w których stale przebywamy. Natomiast w łazienkach i strefach brzegowych od 31 stopni do 35 stopni. Przy ogrzewaniu podłogowym oczywiste jest, iż najwyższa temperatura jest przy podłodze ogrzewając nogi, a najniższa pod stropem. Takie ogrzewanie podłogowe ogrzewa pomieszczenie niemal w 70 % przez promieniowanie cieplne, a jedynie w 30 % przez przepływ powietrza. Ponadto sposób przekazywania ciepła i niska temperatura podłogi zapobiegają cyrkulacji kurzu w pomieszczeniu, która jest znikoma przy ogrzewaniu podłogowym. Jeżeli natomiast chodzi o tradycyjne grzejniki to w odróżnieniu od ogrzewania podłogowego oddają znaczną część ciepła przez konwekcję. Znaczy to, że przepływające przez grzejniki powietrze nagrzewa się, a następnie rozchodzi się po całym pomieszczeniu ogrzewając je. To sprawia, iż ogrzewane pomieszczenie przez przepływające w nim powietrze powoduje znaczne zwiększenie cyrkulacji kurzu. I tak oto grzejniki żeliwne i stalowe przekazują ciepło w 85 do 90 % przez konwekcję, a tylko do 15 % przez promieniowanie. Natomiast grzejniki konwektorowe przekazują ciepło tylko i wyłącznie przez konwekcję. Jeśli chodzi o grzejniki aluminiowe to oddają ciepło głównie przez konwekcję, a jedynie od 4 do 8 % przez promieniowanie. I ostatni rodzaj grzejników, czyli grzejniki płytowe przekazują znaczną część ciepła do pomieszczenia przez promieniowanie do około 35 %, a pozostałe ciepło oddają przez konwekcję.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa