Jak odnowić zniszczony parapet?

Już od dawna wiadomo, że dobrze zagospodarowany parapet może być dopełnieniem każdego wnętrza. Piękne ozdoby na nic się zdadzą, kiedy parapet sam w sobie jest bardzo odstraszający, dlatego też warto zadbać o jego wygląd i zająć się jego odnową.

Odpryski i łuszcząca się farba mogą znacznie odejmować wyglądu naszemu mieszkaniu, dlatego też, kiedy tylko możemy, powinniśmy spróbować odświeżyć nasz parapet, możemy to zrobić za pomocą np. farby i nie ma tutaj znaczenia, z czego został wykonany taki parapet.
Zniszczenie parapetu jest normalne, nieważne jak będziemy o niego dbać, jest on narażony na działanie promieni słonecznych, zawilgocenia, które powstają wskutek długotrwałych opadów, czy podlewania roślin. Renowacja parapetu będzie polegała na pozbyciu się starych, nieprzystających warstw farby bądź też wadliwego materiału, a następnie jego pomalowaniu.

drewniany parapet
źródło: pixabay.com

Odnowienie parapetu drewnianego – parapety wykonane z naturalnego drewna są najczęściej wykończone warstwą lakieru, która z czasem zaczyna się ścierać i ulega uszkodzeniu. W momencie, kiedy surowe drewno zostanie odsłonięte, zaczyna ono szybko niszczeć, a wnikająca w niego wilgoć zaczyna penetrować strukturę materiału, a promieniowanie UV powoduje powstanie przebarwień. Działania renowacyjne powinniśmy zacząć w momencie, kiedy zobaczymy pierwsze odpryski. Na początku usuwamy wadliwy materiał, czyli popękane nieprzystawalne powłoki. Do tego celu przyda nam się gruboziarnisty papier ścierny. W tym czasie musimy zetrzeć i wyrównać wszelkie nierówności, rysy oraz uszkodzenia, aż do momentu, kiedy nie ukarze się surowe drewno. Zmywamy także kurz, piasek, osady, plamy oraz naloty organiczne. Jeżeli drewno jest mocno zażywiczone, powinniśmy przetrzeć je szmatką zwilżona benzyną ekstrakcyjną. Jeżeli parapet jest narażony na wilgoć, powinniśmy go zabezpieczyć impregnatem technicznym.

 

parapet
źródło: pixabay.com

Odnowienie parapetu betonowego – betonowy parapet, chociaż nie zawsze wygląda dobrze, jest bardzo wytrzymały i trwały. Jego odporność na wilgoć, czy oddziaływanie promieni słonecznych jest bardzo wysoka. Warto jednak wspomnieć, że jeżeli chcemy, aby miał wszystkie te cechy, musimy go odpowiednio zabezpieczyć. Przed malowaniem takiego parapetu musimy go dokładnie oczyścić ze słabo przyczepnych powłok malarskich – jeżeli był już wcześniej malowany, musimy także zmyć wszystkie plamy i zatłuszczenia. Ważne jest, aby także zmatowić powierzchnie, dzięki czemu nowa warstwa farby osiągnie lepszą przyczepność. Jeżeli po raz pierwszy go malujemy, musimy go zagruntować. Do tego celu możemy użyć emalii. Gruntowanie pozwoli nam zmniejszyć chłonność materiału oraz uzyskać jego większą stabilność. Powinniśmy nałożyć dwie warstwy produktu w odstępie kilkunastu godzin. Jeżeli chcemy uzyskać bardziej dekoracyjny efekt, przed nałożeniem kolejnej warstwy możemy przeszlifować poprzednią warstwę drobnoziarnistym papierem ściernym.