system centralnego odkurzania

Odkurzacz centralny – czy warto go mieć?

Coraz więcej osób budując dom lub go remontując myśli o zainstalowaniu w nim odkurzacza centralnego. Co to jest, jak działa i czy warto go mieć w swoim domu? Na te wszystkie pytania postaram się pokrótce odpowiedzieć w tym artykule.

Otóż odkurzacz centralny to instalacja, która składa się z jednostki centralnej, rur ssących, które ukryte są w ścianach, a także pod stropami i gniazdek ssących. Do takich gniazdek na czas sprzątania wpina się rurę ssącą, która zakończona jest końcówką czyszczącą. Odkurzacz natomiast włącza się automatycznie, gdy tylko wepniemy rurę. Natomiast po zakończeniu odkurzania rurę wypinamy z gniazdka, a nasze urządzenie samoczynnie wyłączy się. Taki odkurzacz możemy również włączać i wyłączać za pomocą przycisku, który jest na rączce odkurzacza albo pilotem. Skoro wyjaśniłam już co to jest odkurzacz centralny i jak działa.

Czy warto mieć odkurzacz centralny w domu?

Odpowiedź na to pytanie brzmi niewątpliwie tak! Dlaczego? Dlatego, że odkurzacz centralny daje nam niezaprzeczalne korzyści. Jakie? Po pierwsze zdecydowanie poprawia komfort sprzątania, ponieważ nie ma już plączących się kabli. Co wiąże się z tym, że nie ma już potrzeby „wlec” odkurzacza, który obijał nam ściany za sobą. Takie jedno gniazdko w zupełności wystarczy do odkurzania dużej powierzchni. Nie musimy  liczyć się też z uciążliwym wymienianiem worka, gdyż kurz gromadzi się w łatwym do opróżnienia zbiorniku. Poza tym owy odkurzacz centralny pracuje bardzo cicho. Jest tak, gdyż jednostka centralna, która zasysa kurz, znajduje się w wydzielonym pomieszczeniu. Dlatego w miejscu sprzątania nie słychać hałasu. Rozwiązanie to pozwala na bezpowrotne usunięcie kurzu i innych zanieczyszczeń z pomieszczenia.
Źródło: pixabay.com
A, czy odkurzacz centralny ma jakieś wady?
Tak ma, ale w porównaniu z jego zaletami jest ich niewiele. Niewątpliwą wadą odkurzacza centralnego jest konieczność rozplanowania instalacji już na etapie budowy domu. Takie zamontowanie odkurzacza centralnego już w gotowym budynku jest bardzo skomplikowane i wiąże się z dość poważnym remontem. Poza tym po wykonaniu takiej inwestycji trudno nam jest z niej zrezygnować i pozbyć się gniazdek ssących, a także rur ze ścian. Dlatego też taka decyzja musi być bardzo dokładnie przemyślana przez nas. Wadą może być również wysoka cena. Najdroższa z tego wszystkiego jest jednostka ssąca, za którą musimy zapłacić od 1500 zł do nawet 3000 zł. Natomiast wąż do odkurzacza to koszt rzędu mniej niż tysiąc złotych, choć jeden w zupełności wystarczy to musimy również dokupić jeszcze szczotkę za około 100 zł. Musimy także wyposażyć się w gniazdka ssące, które kosztują około 30 do 150 zł za sztukę. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze koszt za robociznę, gdyż montaż instalacji jest dość skomplikowany. Cena prac konserwacyjnych i usuwanie usterek jest także wysoka. Na całe szczęście te nie zdarzają zbyt często, pod warunkiem, że urządzenie używane jest zgodnie z jego przeznaczeniem.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa