Jak malować ściany wałkiem bez smug?

Wałek malarski jest poręcznym i uniwersalnym narzędziem do malowania ścian, to jak nasza ściana będzie się prezentować w głównej mierze, zależy od wyboru farby, ponieważ sama czynność malowania jest bardzo prosta, szczególnie przy użyciu wałka.

To czy farba równomiernie pokryje ścianę, zależy także od podłoża. Właściwe przygotowanie zależy na „zaklejeniu” ubytków oraz pokryciu gruntu pozwala to na wyrównanie chłonności ścian jej powierzchni, jest to gwarancją właściwej aplikacji farby. Specjalne dodatki, które znajdują się w gruncie, niwelują ewentualne różnice w fakturze i barwie ścian. Częstą przyczyną powstania smug podczas malowania jest niewłaściwy wałek. Jaki wałek dobrać do rodzaju ściany?

  • Wałki o krótkim włosiu (6-10 mm) – gładkie ściany
  • Wałki o średniej długości włosia (13-15 mm) – tradycyjne tynki mineralne oraz tapety strukturalne
  • Wałki o długim włosiu (19-30 mm) – powierzchnie chropowate, ściany z cegły, beton bądź tynki strukturalne
źródło: pixabay.com

Nowe wałki podczas malowania na ścianie mogą zostawiać fabryczne resztki runa na ścianie i tym samym powodować, że efekt nie jest zadowalający. Przed rozpoczęciem malowania nowym wałkiem warto namoczyć wałek w wodzie i mocno odwirować, można także zastosować metodę „na sucho” – wystarczy, że okleimy włosie taśmą samoprzylepną. Robimy to w celu usunięcia luźnych elementów, które mogą się na nim znajdować. Malując, zanurzamy wałek tylko do wysokości jego runa, następnie odciskamy go na kuwecie, obracając go w obu kierunkach. Podczas malowania nie warto mocno dociskać wałka do powierzchni, a delikatnie prowadzić wałek. Za każdym razem nabieramy podobną ilość farby i nakładamy ją, wykonując długie ruchy w górę i dół. Za mała ilość farby oraz chaotyczne ruchy wałka są jedną z najczęstszych przyczyn powstania smug na powierzchni ścian.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa