barwy do kuchni

Kolor do kuchni – jaki wybrać?

Główna zasadą jest, że im kuchnia jest mniejsza, tym kolory w niej zastosowane powinny być jaśniejsze, tak byśmy mogli optycznie powiększyć wnętrze. W przestronnych pomieszczeniach w tym także w kuchni możemy pozwolić sobie na więcej.

Jasne kolory pozwalają także rozjaśnić ciemną kuchnię bez okna, która pozbawiona jest dopływu naturalnego światła. Większą ingerencją w rozkład naszego mieszkania może być otwarcie jej na pokój dzienny, czyli stworzenie tzw. wyspy kuchennej.

Dużą popularnością nadal cieszą się białe kuchnie, dużą zaletą takiego rozwiązania jest uniwersalność. Biel pozwala nam na dużą dowolność, możemy przełamać ją kolorowymi dodatkami, a nawet urządzeniami AGD w innym kolorze. Co jakiś czas możemy wymieniać dodatki, by nadać pomieszczeniu nowy ton bez konieczności malowania ścian oraz wymiany frontów szafek. Z bielą świetnie komponować będą się inne barwy, nawet te w najbardziej szalonych wariantach, przy czym nie będą one psuć ogólnego wrażenia i nie będą powodować bałaganu kolorystycznego.

kuchnia
źródło: pixabay.com

Jaki kolor do kuchni wybrać?

Jeżeli biel nam się już znudziła, możemy postawić na różne warianty kolorystyczne, dzięki czemu nasze pomieszczenie będzie o wiele ciekawsze. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie jest mniej neutralne, co jest ważne, zwłaszcza w aneksach kuchennych, które otwarte są na salon. W momencie, kiedy postawimy na kolor, czym powinniśmy się kierować przy jego wyborze. Wszystko zależy, czy chcemy ukryć kuchnię w strefie dziennej, wtedy powinniśmy ją zgrać z kolorystyką całego wnętrza bądź tez wyeksponować – powinniśmy wtedy użyć odmiennych barw niż te dominujące w pomieszczeniu. Możemy się wtedy także zdecydować na wystrój monochromatyczny, czyli utrzymany w jednej barwie co nie oznacza, że nie możemy zastosować wielu jej odcieni albo do koloru dominującego dodać kontrastowy kolor. Jeżeli w kuchni zastosowaliśmy jeden styl, powinniśmy zwrócić także uwagę na jej kolor. Ponieważ do każdej epoki pasuje inny styl. Tak np. grecy uwielbiają pawioniebieski, rzymianie róż pompejański. W rokokowych budarach dominują pastele. Dlatego, jeżeli chcecie urządzić wnętrze w danym kolorze, powinniście zwrócić szczególną uwagę na kolory, jakie będziecie dobierać.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa