Jakie błędy najczęściej popełniamy urządzając kuchnię?

Jakie błędy najczęściej popełniamy urządzając kuchnię?

Urządzając kuchnie oprócz tego, że powinna być efektywna to także praktyczna. To, jak zaaranżujemy kuchnie, zależy od naszego gustu, jednak warto trzymać się kilku zasad, które sprawią, że będzie się nam z niej wygodnie korzystało.

Nieodpowiednie meble, które są za wysokie bądź za niskie są jednym z najczęściej popełnianych błędów przy urządzaniu kuchni. Standardowa wysokość blatu wynosi 85 cm. W większości przypadków jest to najodpowiedniejsza wysokość. Jednak dla wysokich osób wysokość ta może się okazać za niska, a tym samym nieporęczna. To samo tyczy się szafek wiszących nad blatem. Kiedy użytkownicy są niscy, powinny być zawieszone a takiej wysokości, aby każdy użytkownik mógł z nich swobodnie korzystać.

Podczas urządzania kuchni wiele osób zapomina o wydzieleniu stref funkcjonalnych. Kuchnia powinna być ergonomiczna, dlatego zgodnie z zasadami trzeba pamiętać o kolejności :

Przechowywanie > mycie i przygotowanie > gotowanie pieczenie

Szafka, lodówka oraz zamrażalka powinny znajdować się blisko wejścia do kuchni. Następnie jest miejsce na strefę przechowywani naczyń i sztućców. Ważną strefą jest także przestrzeń zmywania ze zlewozmywakiem i zmywarką. Następnie strefa z kuchenką, czy też płytą grzewczą i piekarnikiem. Warto jednak, żeby dwie ostatnie strefy dzieliły przestrzeń roboczą z blatem kuchennym o długości od 120 do 210 cm.

urządzenie kuchni
źródło: Ymadsblog.com

Oświetlając kuchnię, często zapominamy o odpowiednim oświetleniu miejsca pracy. Kiedy punkty świetlne umieszczone są tylko na suficie, podczas pracy rzucają cień na przestrzeń roboczą. Dlatego warto pamiętać o umieszczeniu oświetlenia skierowanego bezpośrednio na blat roboczy. Dlatego dobrym rozwiązaniem w tym wypadku są pod szafkowe listwy LED. Możemy także wybrać oprawy LED, które zamontujemy w równych odstępach pod szafkami, warto jednak w tym wypadku pamiętać, że takich punktów musi być sporo, jeżeli chcemy, aby miejsce pracy było odpowiednio oświetlone.

Pamiętajcie także że za mała liczba gniazd także ma wpływ na wygodę użytkowania. Dobrze rozplanowane gniazda i włączniki mają wpływ na wygodę podczas codziennego użytkowania.

Kolejnym błędem, jaki popełniamy podczas urządzania kuchni, jest nieodpowiednia kolorystyka oraz wielkość mebli. W przypadku małych przestrzenie, a takie zazwyczaj przeznaczone są na kuchnie, nie sprawdzają się ciemne meble, ponieważ optycznie je pomniejszają. Jeżeli jesteście fanami ciemnej kolorystyki, to postawcie na ciemne ściany oraz białe meble. Nawet jeżeli zdecydujemy się na granatowe, czy czarne ściany, jasne meble rozświetlą pomieszczenie i spowodują, że będzie ono wyglądało na większe. Pamiętajcie także, aby dobrać, odpowiednią wielkość mebli ma to wpływ nie tylko na wygląd kuchni, ale także na ilość produktów, jakie zmieścimy w szafkach.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa