jak wybrać parapet wewnętrzny

Jaki parapet wewnętrzny wybrać?

Wewnętrzny parapet okienny to bardzo ważny element wykończenia wnęki okiennej. Jest tak, gdyż coraz częściej prócz funkcji użytkowej pełni też funkcję dekoracyjną. Dlatego mamy nie lada problem z jego wyborem. Jaki wybrać, z jakiego materiału? Drewno, kamień, czy tworzywo sztuczne? Aby choć trochę ułatwić decyzję o wyborze parapetu wewnętrznego to w tym artykule pokrótce scharakteryzuję je wszystkie. Oto one:

PARAPET DREWNIANY

Jak sama nazwa wskazuje parapet ten wykonany jest z drewna. Takie drewno może być sosnowe, dębowe albo bukowe, a materiał na parapet powinien być klejony warstwowo. Takie rozwiązanie sprawi, że nie będzie odkształcał się pod wpływem wilgoci i ciepła z grzejników. Natomiast gotowe parapety mają już zazwyczaj frazowane krawędzie i są pokryte lakierem bezbarwnym.

PARAPET Z PŁYTY POSTFORMINGOWEJ

Jest to parapet wykonany z płyty wiórowej, która jest oklejona laminatem z obu stron. Dlatego też to, jak będzie wyglądał parapet zależy tylko i wyłącznie od rodzaju okleiny. Na przykład taki parapet może być jednobarwny w dowolnym kolorze lub imitujący kamień bądź drewno. Przeważnie jego powierzchnia jest półmatowa, choć można zamówić z połyskiem. Krawędź takiego parapetu zazwyczaj jest zgięta do dołu. Owy parapet jest odporny na wilgoć zabrudzenia, a na jego powierzchni nie zostają żadne ślady po doniczkach i ozdobach. Ponadto jest wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne w trakcie transportu i montażu.

parapet drewniany
Źródło: pixabay.com

PARAPET LAMINOWANY I SPLEKANY

Wykonany jest z płyty drewnopochodnej, lecz tu laminat jest nie tylko naklejany na płytę, ale także jeszcze dodatkowo z nią spieczony. Jego właściwości i wzory są podobne do parapetu laminowanego. Ponadto powierzchnię tego parapetu trudno jest zarysować, jest lekki i odporny na pęknięcia. Poza tym dzięki spieczeniu laminat nie odkleja się, nawet przy długim bezpośrednim kontakcie z wodą. Dlatego też jest on idealny do wykorzystania w miejscach zawilgoconych, takich jak kuchnia, czy łazienka.

PARAPET KAMIENNY

Taki parapet zwykle wykonany jest z marmuru, choć stosuje się do tego również trochę twardszego granitu. Powierzchnia takiego parapetu może być oszlifowana bądź polerowana. Marmur jest porowaty, dlatego też jego powierzchnię trzeba pokryć specjalnym płynem konserwującym, który ma za zadanie chronić przed chłonięciem przez niego zanieczyszczeń i wody.

PARAPET Z MARMURU SYNTETYCZNEGO

Taki parapet produkuje się z piasku kwarcowego, mączki dolomitowej, pigmentu i żywicy poliestrowej. Następnie odlewa go się w specjalnej foremce, a dla nadania połysku powierzchnię pokrywa się warstwą specjalnej żywicy. Jest odporny na uderzenia, jak i różne środki chemiczne.

PREPARAT Z KONGLOMERATU MARMUROWEGO

Parapet ten zrobiony jest z kruszywa marmurowego połączonego z żywicą poliestrową Jest on trwały i bardzo łatwo jest go utrzymać w czystości. Ponadto jest nienasiąkliwy, niełamliwy i odporny na ścieranie.

PARAPET PLASTYKOWY

Wykonany jest z twardego PCV, które nie żółknie pod wpływem promieni ultrafioletowych. Taki parapet ma przekrój komorowy i jest odporny na wilgoć.

PARAPET AKRYLOWY

Zbudowany jest z masy z wypełniaczami mineralnymi, która zawiera akryl i jest dostępna w wielu kolorach. Jego powierzchnia może być matowa, półmatowa bądź z połyskiem. Takie tworzywo akrylowe jest bardzo twarde i jednorodne, dzięki temu w razie uszkodzenia powierzchni można ją zeszlifować. Ponadto taki parapet nie odbarwia się ani nie plami.

parapet akrylowy
Źródło: pixabay.com

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa