Jaki dywan będzie najlepszy

Jaki dywan będzie najlepszy?

Kupując dywan, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego oryginalny wzór, czy to jak miękki jest, na co więc zwrócić uwagę wybierając dywan do salonu, czy sypialni?

Pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając dywan, jest liczba punktów, czyli pojedynczych, widocznych gołym okiem włosów na metrze kwadratowym. Najprostsze gładkie dywany mają ich do ok. pół miliona, co powoduje, że są puszyste i mają widoczny wzór.

Jeżeli chcesz, aby twój dywan sprawiał wrażenie obrazu to dywan jedwabny bądź wiskozowy będzie właśnie dla Ciebie. Jeżeli nie zależy ci na wyraźnym wzorze, tylko na miękkości to postaw na dywan typu shaggy, którego grube nitki, mimo że mają tylko 50 tysięcy punktów, są bardzo puszyste. W sklepach możesz także znaleźć dywany typu mata, są one bardzo łatwe w czyszczeniu ze względu na brak runa, niestety są bardzo szorstkie, więc nie poleca się ich w sypialni, czy pokoju dziecięcym, dywany tego typu sprawdzą się w jadalni i przedpokoju dziennym.

dywan do salonu
źródło: pixabay.com

Wybierając dywan, powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj włokiem, dzielimy je na naturalne i sztuczne:

Dywany jedwabne – dywany tego typu nie przyciągają bardzo dużo kurzu, a dodatkowo są łatwe w czyszczeniu, a więc polecane są w pokojach alergików. Włókna z jedwabiu są najwyższej jakości, gęste, przy czym stosunkowo lekkie o połyskujących barwach. Dobrze sprawdzają się w minimalistycznych wnętrzach, ponieważ sprawiają wrażenie chłodnych. Niestety są drogie, alternatywą dla nich jest sztuczna wiskoza.

Dywany wełniane – są okazałe, miękkie i sprężyste. Te dywany świetnie sprawdzają się w dużych przestrzeniach, gdzie potrzebujemy wyciszenia. Dywany te początkowo pylą, więc nie są polecane dla alergików. Dywany te mają zdolność pochłaniania i oddawania wilgoci, kiedy jest to potrzebne.

Dywany bawełniane – są antystatyczne i odporne na brud to szybko się niszczą i wydeptuję

Dywany fryzowane, heat-set i polipropylenowe są zalecane dla osób z alergią, ponieważ łatwo je utrzymać w czystości, dodatkowo są odporne na ścieranie i nie tracą tak szybko kolorów.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa