sierść kota w domu

Jak zabezpieczyć kanapę przed kotem?

Kot to bardzo popularne zwierzę, które zazwyczaj jest trzymane w domu, choć śmiało też może zostać na dworze. Właściciele tych przytulnych czworonogów doskonale wiedzą, iż kot potrafi zniszczyć każdy mebel, a tego jego sierść znajduje się praktycznie wszędzie. I tak pomimo tego wszystkiego ponad 6,1 miliona kotów mieszka w domach. Właściciele kotów mają przez to problemy z kanapą i pozostałymi meblami. W związku z tym postanowiłam napisać, jak zabezpieczyć taką kanapę przed kotem?

Dlaczego kot drapie kanapę?
Tak więc drapanie jest jednym z najbardziej zakorzenionych instynktów u kota. Z tego też względu często zastanawiamy się, co zrobić, aby ustrzec naszą kanapę przed kocimi pazurami? Otóż specjaliści kategorycznie odradzają chirurgicznego amputowania pazurów. Zalecają natomiast ich regularne obcinanie za pomocą specjalnych obcążków, które oczywiście można kupić w każdym sklepie zoologicznym. To nie wszystko, zabieg ten nie rozwiąże problemu podrapanej kanapy. A więc, co jeszcze?
dlaczego kot drapie kanapę
Źródło: pixabay.com
W dzisiejszych czasach na rynku mamy bardzo dużo dostępnych tkanin, do których produkcji zastosowane są nowe, rewolucyjne technologie. To właśnie dzięki nim nasze kanapy, sofy, pufy, fotele są łatwe do utrzymania w czystości. Natomiast nowoczesne włókna są bardzo odporne na ścieralność, a także zanieczyszczenia, a do tego wszystkiego jeszcze chronią przed roztoczami, grzybami i bakteriami. Zapewniają Nam komfort odpoczynku, gdyż nie pozwalają osobie siedzącej na przesuwanie się. Aby kot nie niszczył Nam kanapy przy jej wyborze ważny jest również kolor jej obicia. Jest tak, ponieważ  musimy zwrócić uwagę, na kolor obicia tak, by sierść kota była najmniej widoczna na materiale. I tak oto jeżeli nasz mruczek ma białe bądź szare ubarwienie, to absolutnie powinniśmy wybrać jasne i popielate obicia. Inaczej sprawa się ma z właścicielami kota rudzielca, wtedy to już nasza kanapa powinna mieć pomarańczowe lub brązowe obicie. A więc podsumowując taki prawidłowy wybór koloru i tkaniny sprawi, iż na materiale nie będzie widać odbitych łapek, sierści i śladów po pazurach.
Drapak dla kota
Na zakończenie dodam jeszcze, że obowiązkowym wyposażeniem każdego pokoju powinien być drapak dla kota. Wskazane jest, by go postawić w pobliżu naszej kanapy, którą notorycznie drapie nasz pupil. Powinien być on wysoki, gdyż kot najbardziej lubi ostrzyć pazurki stojąc na tylnych łapach. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też słupek owinięty sznurkiem albo drewniany pieniek. Dodatkowo, aby zachęcić kota do korzystania z tego drapaka, powinniśmy spryskać go takim specjalnym preparatem z kocimiętką.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa