aranżacja loggia

Jak zaaranżować loggie?

Loggia jest alternatywą dla tych, którym znudził się tradycyjny balkon. Ten element budownictwa znany jest od renesansu, jednak przez wieki ewoluował i teraz przybiera nieco inną formę. Loggia jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem w apartamentowcach, jednak różni się od tych znanych jeszcze przed laty.

Balkon oraz loggia mają wiele różnic, dlatego przed projektowaniem wnętrza warto się tym obydwu przyjrzeć. Balkon jest elementem architektonicznym odstającym od ściany oraz elewacji. Najczęściej montuje się go na grubych stalowych prętach, które dodatkowo wzmocnione są barierką, która wpuszczona jest w ścianę budynku. Balkon ma tylko jedna wspólną ścianę z budynkiem, pozostałe to przestrzeń otwarta. Jeżeli mamy do dyspozycji duży balkon może stać się on alternatywa dla ogrodu, dzięki temu mamy możliwość wyjść na swoją prywatną przestrzeń na świeżym powietrzu.

Loggia natomiast jest przestrzenią zabudowaną z trzech stron, wykorzystuje ona powierzchnie budynku, nie jest więc ona wysunięta na zewnątrz budynku. Możemy rozróżnić dwa rodzaje loggi

  • z otwartą ścianą frontową – która jest użytkowana tylko w ciepłych miesiącach
  • całkowicie przeszklona – ta dzieli się na zabudowaną ogromnymi szklanymi panelami szklanymi oraz oknami otwartymi w sezonie letnim

Funkcjonalność przestrzeni o każdej porze roku zapewni przeszklona loggia z częściowo zabudowaną frontową ścianą lub/oraz bezpieczną barierką, oraz rozsuwanymi oknami.

loggia aranżacja
źródło: pixabay.com

Jak zaaranżować loggie?

Oranżeria – jest przestrzenią wypełnioną dużą ilością zieleni, najlepiej w rozmiarze XXL (duże krzewy oraz mini drzewka liściaste w donicach)

Styl śródziemnomorski – taka aranżacja sprawia, że nawet w zimny dzień będziemy mogli poczuć się jak na najlepszych wakacjach. Loggia w tym stylu odsłonięta jest od frontu, jednak w naszym klimacie powinniśmy zdecydować się na duże rozsuwane okna.

Styl Hampton – jest odzwierciedleniem marynistycznego stylu, aranżacja ta powinna nawiązywać do rozwiązań, które możemy spotkać na statkach i kojarzy się ona z wakacjami i morzem.

Jak widzicie, loggia jest dobrym pomysłem, jeżeli zależy nam na prywatności, jednak tym samym chcemy niezależnie od pory roku korzystać z tego miejsca, pomysłów na jej zaaranżowanie można znaleźć wiele.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa