jak odnowić boazerię

Jak odnowić boazerię?

Boazeria na ścianach jest wciąż ciekawym elementem wystroju wnętrz. Jednak zdarza się tak, że deski boazerii po latach użytkowania ciemnieją. Co w takiej sytuacji robić?

Oczywiście można je odnowić samemu za pomocą matowego lakieru lub farby. Taka oczyszczona i odmalowana boazeria nadaje wnętrzom nowy, świeższy wygląd i charakter. Boazeria na ścianach pasuje m.in. do stylu skandynawskiego, wiejskiego, rustykalnego, vintage i angielskiego. Boazeria na ścianach była, jest i będzie modna, ale teraz jeszcze wraca w nowej, ciekawszej odsłonie. Drewno na ścianach sprawia, że wnętrze wygląda na bardziej przytulne. Boazeria na ścianach zatrzymuje również ciepło i tłumi hałas dochodzący z zewnątrz. Jak zatem odnowić taką boazerię samemu? Aby odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule przedstawię trzy proste kroki na odnowienie boazerii. Oto one:

KROK 1: CZYSZCZENIE BOAZERII

Jest to pierwszy krok renowacji boazerii, aby oszczyścić ją ze starych warstw lakieru, farby oraz tłustego osadu. Do takiego czyszczenia najlepiej nadaje się drobny papier ścierny. Z pozostałości lakieru należy oczyścić zarówno płaskie, gładkie części listwy, jak i zagłębienia, tzw. rowki boazerii. W sytuacji, gdy po oczyszczeniu listew pozostały na nich widoczne otworki po gwoździach bądź wkrętach, należy je zaszpachlować szpachlą do drewna. Gdy już boazeria jest oczyszczona trzeba przetrzeć ją suchą, miękką ściereczką, a następnie wilgotną szmatką, by dokładnie usunąć wszelkie pozostałości pyłu. Pamiętajmy, że pominięcie tego etapu wpłynie na nieefektowny wygląd boazerii po pomalowaniu.

KROK 2: RENOWACJA BOAZERII NA STYL NATURALNEGO DREWNA

Po oczyszczeniu boazerii możemy ją śmiało pokryć matowym lakierem, który zabezpieczy boazerię przed utratą koloru i ciemnieniem. Taka boazeria będzie miała rustykalny wygląd i dobrze skomponuje się np. z fioletem z filcu i prostymi meblami. Drewniana boazeria pasuje do wnętrz w stylu rustykalnym, retro, vintage. Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które jak najbardziej pasuje do wnętrz w stylu wiejskim jest wciśnięcie w rowki boazerii, np., co 4 listwy plecionego sznurka w naturalnym kolorze. Taki dodatek z pewnością nada charakter i zupełnie odświeży wygląd starych drewnianych listewek. Ważne jest jednak, aby boazeria była układana z umiarem, np. na wybranych ścianach lub ich fragmentach, by nie przytłoczyła całego wnętrza.

boazeria
Źródło: pixabay.com

KROK 3: MALOWANIE BOAZERII

Tak oczyszczoną boazerię można pomalować farbą. W sprzedaży mamy dostępne farby z efektem połysku lub matu. Dobrze nadaje się też do tego akrylowa emalia do drewna w jasnych kolorach, np. bieli, szarości lub jasnej mięty. Jeśli natomiast chcemy, żeby na boazerii widoczne były słoje i sęki, użyjmy lakierobejcy lub farby transparentnej. Ową boazerię można pomalować całkowicie lub częściowo. Natomiast, by dokładnie pokryć listwy farbą, trzeba pomalować je dwukrotnie. Pamiętajmy, że drugą warstwę farby należy nałożyć dopiero, gdy pierwsza warstwa zupełnie wyschnie. Tak pomalowana boazeria będzie wyglądać nowocześnie i efektownie. Ciekawym połączeniem jest też pomalowanie pionowych listew wraz z farbą z połyskiem, a raz z matową. Boazeria naprawdę daje szerokie pole do wyobraźni. Ciemną farbą można na niej narysować wysoki wieszak, do którego dokręcimy tylko haki. Całość na pewno będzie prezentować się oryginalnie. Na ścianie z boazerii można także zawiesić odnowione i pomalowane puste, drewniane ramy. Pomalowana na jasno boazeria pasuje do wnętrz w stylu angielskim, skandynawskim i shabby chic.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa