Gra kolorów: jak pomalować ściany w jadalni?

Jadalnia to pomieszczenie w każdym domu, w którym spędzamy wspólny czas. To właśnie tutaj wspólnie spożywamy posiłki, rozmawiamy itd. Z tego też względu pomieszczenie to powinno być dobrze zaaranżowane. I tak oprócz uwzględnienia wymagań praktycznych, takich jak np.: funkcjonalny stół, wygodne krzesła, czy właściwe oświetlenie miejsca spożywania posiłków, nie zapomnijmy również o estetycznym wymiarze całości. Wysmakowane kolory i odpowiednio dobrane dodatki w jadalni pomogą stworzyć stylową, a przy tym przyjemną w odbiorze, komfortową przestrzeń wspólnego spędzania czasu.

W jadalni wszyscy domownicy powinni czuć się dobrze, dlatego powinniśmy raczej unikać w niej zestawień intensywnych barw. Bardzo dobrze sprawdzają się natomiast kolory ziemi bądź stonowane, rozbielone odcienie, które pozytywnie wpływają na nastrój i sprzyjają relaksowi. Nie musimy jednak ograniczać się  tylko i wyłącznie do neutralnych barw. Doskonałym sposobem ożywienia aranżacji może być mocniejszy akcent kolorystyczny zastosowany na fragmencie ściany bądź na elementach wystroju. Równie dobrze, jak barwny akcent zadziała też nietypowa faktura ściany w jadalni, na przykład stylizowana na starą cegłę.

I tak oto jadalnia z akcentem zieleni zapewnia odprężającą atmosferę. Taka aranżacja uwodzi subtelnością, a jednocześnie jest niezwykle szykowna. Pomysłowo „obramowana” jasnozielona ściana dodaje kompozycji lekkości, a także w pomysłowy sposób przełamuje i delikatnie ożywia mieszankę bezpiecznych szarości, brązów i beżów.

Natomiast zwolennicy klasycznych wnętrz lubią stonowane kompozycje barw. Na przykład w jasnym, spokojnym zestawieniu odcieni, który jest idealny do aranżacji jadalni. Warto jest jednak zastosować ciemniejszy, nieco bardziej wyrazisty akcent kolorystyczny. Doskonałym wyborem będzie wytworna szarość. Całość stylizacji jadalni jest bardzo elegancka, a przy tym oryginalna i wcale niemonotonna.

jadalnia
Źródło: pixabay.com

Z kolei znowu witalną czerwień do jadalni wybierają osoby, które poszukują mocnych wrażeń, również w aranżacji wnętrz. Naturalne materiały i prosta, nowoczesna forma mebli tworzą niezwykle udane połączenie. Ciepłe, lecz nie nazbyt intensywne kolory ścian w jadalni stanowią znakomite tło do wyeksponowania żywych, nasyconych odcieni dodatków, energetyzujących oranży i czerwieni.

A jeśli kolorystyczne eksperymenty są nam nie w smak, to postawmy w jadalni na harmonijny melanż barw. Elegancka czerń tonuje i chłodzi przestrzeń, idealnie współgrając z szarością i bielą. Barwnym urozmaiceniem całości jest słoneczny odcień żółcieni, który wnosi do jadalni radość i energię. W takim zestawieniu barw doskonale smakować będzie zarówno rodzinne śniadanie, jak i kolacja przy świecach. Natomiast szare, nieco rozbielone ściany w jadalni będą tworzyć wytworny klimat, a dobrane do nich stylowe dodatki dopełnią wrażenia luksusu i idealnego wręcz porządku. Oczywiście nie bez znaczenia jest też symetryczne rozmieszczenie skoncentrowanego na stole oświetlenia i krzeseł wokół stołu.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa