czy oświetlenie led jest oszczędne

Czy oświetlenie led jest oszczędne?

Budując nowy dom lub zmieniając oświetlenie zastanawiamy się nad tym, jakie wybrać oświetlenie, aby rachunki za prąd były jak najniższe. Co raz częściej decydujemy się na technologię LED, sprawdźcie z nami, czy oświetlenie LED jest oszczędne i czy warto w nie inwestować.

Czy oświetlenie led jest oszczędne?

Odpowiedź jest prosta, oświetlenie led jest oszczędne. Przyjrzyjmy się kosztom instalacji oświetlenia LED i poboru prądu.

Najważniejsze parametry w oświetleniu LED

Przy zakupie oświetlenia LED musimy określić natężenie światła, które chcemy mieć w pomieszczeniu. Moc wytwarzanego światła określają lumeny lm – im większa wartość, tym mocniejsze światło. Poniżej przedstawiamy porównanie mocy zwykłej żarówki do lumenów wytwarzanych przez oświetlenie LED. Takie wartości podaje wikipedia:

  • zwykła żarówka 25 W = żarówka LED 220 lm, która pobiera jedynie 3W
  • zwykła żarówka 40 W = żarówka LED 420 lm, która pobiera jedynie od 4 do 5W
  • zwykła żarówka 60 W = żarówka LED 710 lm, która pobiera jedynie 7W
  • zwykła żarówka 100 W = żarówka LED 1360 lm, która pobiera jedynie 12 W

Im mniejsza ilość watów pobierana przez oświetlenie, tym mniejsze zużycie prądu, a co za tym idzie mniejsze rachunki za energię elektryczną. Jak wynika z powyższego porównania, różnice  w poborze Watów są bardzo duże. Wymiana oświetlenia zwykłego na oświetlenie LED w znacznym stopniu odciąży nasze portfele.

Policzmy to na konkretnym przykładzie:

Załóżmy, że przez 1 godzinę mamy włączoną 1 zwykłą żarówkę o mocy 40 W. Średnia stawka kWh to 0,55 zł w 2019 roku. Zakładając, że ta jedna żarówka będzie świecić przez cały rok, 24 godziny na dobę, wygenerowała by koszt o wysokości = 192,72 zł

Natomiast żarówka LED pobiera o tej samej mocy światła wygenerowała by koszt roczny 24,09zł. Dzięki zamontowaniu żarówki LED koszty zużycia energii elektrycznej zmniejszają się o 168,63 zł. W przeliczeniu na wszystkie żarówki w domu oszczędności rosną.

Jak widać oświetlenie LED generuje olbrzymie oszczędności. Jedyną wadą oświetlenia LED jest dość duży koszt wymiany wszystkich zwykłych żarówek na żarówki LED lub profile LED. Ale poniesiony koszt z czasem się zwróci w postaci mniejszych rachunków za energię elektryczną.

Jeżeli szukają Państwo ciekawych sposób na oświetlenie domu w technologii LED, to zapraszam do producenta oświetlenia LED Klusdesign.pl Warto zapoznać się z jego propozycjami.

czy oświetlenie LED jest oszczędne
Sprawdź je na www.klusdesign.pl

One thought on “Czy oświetlenie led jest oszczędne?

  1. Marcin 12 maja 2019 at 23:37

    Oswietlenie LED od lat zyskuje na popularnosci i coraz wiecej os b przekonuje sie do korzysci, jakie plyna z zakupu i uzytkowania oswietlenia tego typu. Juz nie tylko zwolennicy ekologicznego stylu zycia siegaja po to rozwiazanie. Diody LED okazaly sie oszczednym zr dlem swiatla, kt re pozwala na kompleksowe oswietlenie pomieszczen prywatnych i przestrzeni publicznej. Aby czuc sie dobrze we wlasnym domu, nie wystarczy dobrze rozplanowac instalacji elektrycznej. Istotne jest r wniez zastosowanie swiatla o odpowiedniej barwie i mocy. O ile w przypadku najzwyklejszych zar wek nie bylo to duzym problemem, poniewaz klasyczne zar wki swiecily niemal wylacznie cieplym swiatlem, o tyle przy nowoczesnych zr dlach swiatla wyb r jest ogromny.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa