5 porad dla kupujących mieszkanie

Jedną z najpoważniejszych decyzji w naszym życiu jest kupno mieszkania. Należałoby się więc odpowiednio do tego przygotować. Tak naprawdę kwestia kupna mieszkania może się wydawać banalnie prosta – wystarczy wybrać lokalizację, dostać kredyt i nasze cztery kąty będą już w zasięgu ręki. Nie jest to jednak takie łatwe. Należy przygotować się na spore wydatki i poświęcenie dużej ilości przede wszystkim czasu. Kupując mieszkanie zastanów się, jaka wielkość mieszkania i lokalizacja odpowiada Ci najbardziej.

Oto lista rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę przed kupnem mieszkania:

a

  1. Rynek wtórny czy pierwotny
  2. Gdzie i jak szukać ofert
  3. Kupno przez agencję czy bezpośrednio
  4. Wycena wartości mieszkania
  5. Umowa przedwstępna i ostateczna

1. Rynek wtórny czy pierwotny

W pierwszej kolejności powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytania: Jak szybko potrzebuję mieszkania, ile pieniędzy mogę wydać, jakie mam wymagania, co do lokum? Jeżeli szybko potrzebujesz mieszkania rynek wtórny może nie być najlepszym rozwiązaniem. Często bywa tak, że nowe inwestycje sprzedaje się na etapie budowy i czeka się na nie czasem i ponad rok. Nie jest to jednak regułą.

2. Gdzie i jak szukać ofert?

Do wyboru mamy:

  • biura nieruchomości,
  • ogłoszenia w prasie,
  • internetowe serwisy ogłoszeń.

W dobie komputerów interesujące ogłoszenia znaleźć można przede wszystkim na portalach współpracujących z biurami nieruchomości. Dobrze jest też odpowiednio sprecyzować kryteria wyszukiwania, co ułatwi nam poszukiwania naszych wymarzonych czterech kątów.

3. Kupno przez agencję czy bezpośrednio?

Wybór zależy od Twoich preferencji. Jeśli nie mamy zbyt dużo czasu na szukanie i formalności, a do tego nie orientujemy się zbyt dobrze w rynku – bezpieczniej będzie kupować przez pośrednika (agencję). Pamiętajmy jednak, że agencja to dodatkowy wydatek. Alternatywą jest kupowanie bezpośrednio, lecz w takim wypadku musimy zaangażować więcej czasu własnego.

bb

4. Wycena wartości mieszkania

Gdy już znajdziemy odpowiednie dla nas mieszkanie warto zastanowić się nad jego wartością. Czy jego cena jest okazyjna, normalna, a może zawyżona? A przede wszystkim dobrze jest sprawdzić od kilku do kilkunastu ofert – najlepiej podobnych do siebie i z jednej okolicy. Dzięki temu najłatwiej porównamy i określimy koszty.

5. Umowa przedwstępna i ostateczna

Umowę kupna mieszkania można przeprowadzić jednoetapowo albo dwuetapowo oczywiście w zależności od naszych preferencji. Drugi wariant stosuje się głównie w sytuacji, gdy kupujący korzysta z kredytu na zakup. Pamiętajmy o jednej ważnej kwestii – umowa ostateczna musi być zawarta notarialnie, w innym wypadku jest ona nieważna. Z momentem zawarcia umowa przenosi własność na kupującego. Tak więc obojętnie gdzie masz zamiar kupić mieszkanie czy W Warszawie, czy Łodzi a może mieszkania w Oławie pamiętaj o tych zasadach, a na pewno znajdziesz i staniesz się właścicielem pięknego M4! 🙂

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa